Az Úr előtt járó… - Keresztelő szent János napja június 24.

Az Úr előtt járó… - Keresztelő szent János napja

június 24.

         

„Jött, hogy bizonyságot tegyen a világosságról” - mondja az írás, hiszen a keresztény kozmológia szerint, Keresztelő Szent János a befelé forduló, sötétedő időszak szimbolikus megjelenítője, ki a Világosságot,  az Igazság Napját, azaz Jézus eljövetelét hivatott hirdetni a keresztény hagyományban, s ezzel párhuzamosan a keresztény kalendáriumban... 

   

A Nyári napforduló harmadnapján, június 24.-én - ahogyan Jézus tisztelettel fogalmazza -, az „Égő és Világító lámpást”, azaz Keresztelő Szent János napját ünnepli a keresztény világ. 

 

 

Az Írás szerint János hat hónappal előzte meg világra jöttével a Megváltót, ezért míg a „Világ világosságát” azaz Jézust, az év legsötétebb napját, a Téli napfordulatot követő december 24-én ünnepli a keresztény naptár, addig az Úr előtt járó, születését hat hónappal megelőző „Világ lámpását”, Keresztelő János születése napját, vele átellenesen a szakrális évben, a Nyári napfordulatot, azaz legfényesebb naptári napot követő harmadnapon ünnepli a világegyház.

 

Így vált Jézus születésnapjával, a sötétségbe Világosságot hozó, Fény Fiú, azaz Jézus születésnapjával szemközt, a fény kiteljesedését követő harmadnapon a „Világ lámpásának”,  azaz „az Úr előtt járó”, Jézus eljövetelét hirdető, Keresztelő Jánosnak az ünnepévé.

 

(A keresztény hagyomány kitüntetett figyelmet szentel az „Úr előtt járó” Jánosra. A szentek ünnepnapja ugyanis, a szentek Égi születésnapjához, vagyis haláluk naptári napjához kötődik, nem pedig földi születésükhöz. Kizárólag három személy, Mária, Jézus és Jézus unokatestvére, Keresztelő János az, akiknek a földi születésének – s nem égi Mennybemenetelének - a napján ünnepli személyüket a keresztény naptár.)




"...Neki növekednie, nekem pedig kisebbednem kell."

- mondja magáról János. Hiszen a bölcs naptárkészítők - akik tökéletes összhangba hozták a kozmosz szabályait és a keresztény ünnepkört - tudták, hogy az év delelőjét, június 21-ét, követő János napon - ha csak egy arasznyit is -, de rövidülnek már a nappalok. Az évkör átellenes pontján, a Téli napfordulatot harmadnapra követő Jézus születése után pedig hosszabbodnak azok. 

Eszerint az analógia szerint említik Szent Jánost többször is égő szövétnekként, s ezért mondja Jézus, hogy János „Égő és világító lámpa volt” (Jn.5,35), ki a Messiás eljöttét hirdette egész életén át.

Innen ered az elnevezés a János Nap környékén, a lépésről-lépésre növekedő sötétségben rajzó, az egyre hosszabbodó éjszakában ezernyi lámpásként világító szentjánosbogarakról...

 

 

János vízzel, Jézus Tűzzel keresztel...

 A kozmológia az évkör két felét a növekvő és a csökkenő fény okán, két félévre osztja.  A Jézustól-Jánosig tartó, azaz december 21-től Június 21-ig a növekvő Fény fél éves időszakát a fényes Nap félévének szentelte, míg, a Nyári napfordulótól a Téli napfordulóig tartó, vagyis János naptól Karácsonyig tartó időszakot, hanyatló Nap, azaz a fény befelé fordulásának és a sötétség növekedésének az időszakát, a Hold félévére „keresztelte”.

Ez alapján a természeti jelenség okán mondja a kozmológia szimbólumrendszerét használó keresztény hagyomány, s maga az Írás is, hogy „míg Keresztelő Szent János vízzel keresztelt (Hold szimbólum), addig Jézus tűzzel fog keresztelni”. (Nap szimbólum). 

Így válik a kozmológia törvénye szerint János, a "tüzes" Nap előtt, azaz Jézus előtt járó, „hanyatló Nap”, azaz a "vizes" Hold szimbólumává.

 

„...jött, hogy bizonyságot tegyen a világosságról”

A szimbólumok ősi tanát alapul véve a Világosság sötétség fölött aratott győzelmét hirdetve mondja az Írás Jánosról - aki már az évkör befelé forduló időszakában hirdeti a világosság eljövetelét - hogy: "Nem ő vala a Világosság, hanem jött, hogy bizonyságot tegyen a világosságról”. 

Hiszen János a kereszténységben betöltött szerepe, hogy utolsó prófétaként, Jézusról az Igazság Napjáról, a Világ Világosságáról prófétáljon.

Azaz mivel nem ő vala a világosság - hiszen János „csak” a befelé forduló, sötétedő időszak, a „Hold” szimbolikus megjelenítője - ezért ő Világosságot, azaz a Napot, az Igazság Napját, vagyis a sötétség óráiban megszülető a Fényt, azaz Jézus eljövetelét hivatott hirdetni a keresztény hagyományban. 

 



https://csizioblog.hu/./pages/csizio/contents/blog/125755/pics/lead_800x600.png
Június 24.,Keresztelő Szent János napja,keresztény kalendárium,keresztény kozmológia,Nyári napforduló